V pátek 27.11. zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví na svém webu data o trasování v novém formátu. V tomto monitoringu používáme čísla z tohoto nového reportu včetně hypotéz o tom, v čem se nová metodologie liší od té předešlé. Samozřejmě bychom ocenili, kdyby MZ tuto změnu vysvětlilo. Doporučení – aktuální priority pro zlepšení trasování 1. Nastavit jasné…
Celý článekDoporučení – aktuální priority pro zlepšení trasování 1. Nastavit jasné cíle a klíčové metriky (KPIs) trasování. 2. Zaměřit se na zvýšení rychlosti trasování pozitivních případů na 90 % do 24 hodin, ve všech krajích a též o víkendech. 3. Věnovat pozornost klíčové otázce zvýšení spolupráce občanů (nahlašování rizikových kontaktů, dodržování izolace/karantény, testování). Provést analýzu dat…
Celý článekPo zvládnutí současné druhé vlny epidemie pomocí plošných opatření potřebujeme uvést do provozu zcela funkční systém trasování a testování, tedy plně realizovat tzv. Chytrou karanténu. Je nutnou podmínkou bezpečného uvolňování plošných opatření a současně slouží jako prevence vypuknutí možné třetí vlny epidemie. Funkční systém trasování a testování, včetně vyhledávání ohnisek, výrazně ovlivní, v jakém světě…
Celý článekUpdate k 19.2. 2021: Celý text článku (tzv. preprint verze) ke stažení zde Technický popis modelu F v anglickém jazyku zde
Celý článekV našich situačních zprávách neustále zdůrazňujeme, že hlavním faktorem, který vstupuje do našich modelů, je počet mezilidských kontaktů. Naše modely jsou, zjednodušeně řečeno, kalkulačka se speciální funkcí, která přepočítá kontakty v jednom týdnu na detekované pozitivní v týdnu dalším. Dlouhodobě dokážeme předpovídat vývoj vzhledem k určitým, pevně daným předpokladům chování. Může jít o předpoklad, že…
Celý článekCELÝ ČLÁNEK ZDE „Postup z jara můžeme považovat za ukázkové zvládnutí epidemické situace, ke kterému bychom se chtěli blížit v případě nějakých dalších vln, které mohou nastat,“ říká Jan Smyčka z Centra teoretických studií UK a BISOP.
Celý článekPřed dvěma týdny server iDnes publikoval analýzu Centra pro modelování biologických a společenských procesů, která pomocí matematického modelování predikovala vývoj situace v Česku ve třech různých scénářích. Po dvou týdnech se můžeme podívat, jak se tyto predikce vyplnily. Do tehdejšího modelu jsme doplnili aktuální data. Můžete si vyzkoušet, jak se shodují s dva týdny starou simulací.
VÍCE ZDE
Kdy: 13. listopadu 2020, od 9.20 do 14.20 Kde: online, streamovaná pomoci YouTube Konference Covid v modelech a datech je online konference jejímž cílem je představit veřejnosti pokroky v modelování pandemie COVID a jejích dopadů. Konference je společně pořádána Ústavem teorie informace a automatizace, Ústavem informatiky a Centrem pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP).…
Celý článekOpatření proti šíření nemoci covid-19 by neměla být před Vánoci rozvolňována, domnívá se informatik Roman Neruda z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Epidemie podle něj zpomaluje, ale ne dostatečně rychle. Pokud zůstaneme u současných opatření, nehrozí ale podle něj již větší přetížení nemocnic. Více zde.
Celý článekJednou z nejdůležitějších proměnných, které vstupují do našich modelů je průměrný počet kontaktů za týden. Tento údaj získáváme od společnosti PAQ, který ho pravidelně aktualizuje dotazníkovým šetřením. Poslední vhled do toho, jak Češi dodržují či nedodržují vládní nařízení a doporučení máme tak momentálně z týdne 2-8. listopadu. Průměrný počet kontaktů je stále přibližně 11, tedy…
Celý článek